Solarninovinky.cz

Solárníci sobě: REsolar podporovaný CZEPHO hodlá zrecyklovat 750 MW solárních panelů

Nutnost a nestandardní forma placení recyklačních poplatků za solární panely je impulsem pro vznik společnosti REsolar s.r.o.. Tato společnost hodlá ochránit finanční prostředky určené na budoucí likvidaci solárních panelů a minimalizovat provozní náklady na chod kolektivního systému, tak aby se zmírnilo riziko dalšího ekonomického ohrožení provozovatelů fotovoltaických elektráren.

title=


Neziskově hospodařící kolektivní systém REsolar byl založen dvěma hlavními asociacemi sdružujícími výrobce solárních panelů a provozovatele fotovoltaických elektráren (CZEPHO a AliES) a klíčovými provozovateli solárních elektráren v Česku jako např. FVE CZECH, SOLAR GLOBAL a Photon Energy. 

Každý z deseti zakládajících společníků drží ve společnosti REsolar 10% podíl, přičemž celkový instalovaný výkon jimi vlastněných elektráren představuje sto megawattů. Členové obou asociací a další spříznění provozovatelé FVE podporující vznik REsolaru disponují portfoliem solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 750 MW. 

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost, zástupce jedné ze zakládajících společností REsolar s.r.o. uvádí: V Česku se v loňském roce schválila velmi nestandardní úprava podmínek financování recyklace solárních panelů, která je výsledkem dlouhodobého lobbingu současných kolektivních systémů pro jiné druhy elektroodpadů u ministerstva životního prostředí.

Nadále se domníváme, že předepsání povinné minimální ceny mnohonásobně vyšší než jsou nabídky na trhu zpracování fotovoltaických panelů, je v rozporu s odpadovým zákonem a budeme se snažit dosáhnout změny příslušných paragrafů. Současně však bereme jako svou povinnost minimalizovat rizika pro všechny poctivé provozovatele solárních elektráren a nabídnout jim transparentní a co nejlevnější systém pro budoucí likvidaci fotovoltaických panelů, dodal Sedlák.

Majitelé elektráren si vlastním kolektivním systémem chtějí pojistit, že jejich peníze budou vynaloženy co nejefektivněji a že se do doby, kdy budou potřeba, neztratí. Chceme si zároveň vlastními silami pohlídat, že panely nakonec opravdu budou zlikvidovány, dodává Zuzana Musilová z České fotovoltaické průmyslové asociace.

Cíle společnosti REsolar s.r.o.:
– cílem je minimalizovat průběžné náklady na recyklaci solárních panelů a vrátit co největší část vybraných finančních prostředků zpět provozovatelům po ukončení recyklace solárních panelů;
na místo rozsáhlé a nákladné sítě sběrných míst využijeme provozovny jednotlivých solárních elektráren s cílem ušetřit provozní náklady a přizpůsobit fungování kolektivního systému reálné potřebě recyklace;

– pro každého provozovatele FVE povedeme transparentní individuální účty včetně pravidelných ročních výpisů. Zároveň garantujeme vrácení nespotřebovaných finančních příspěvků po ukončení recyklace solárních panel;

– budeme využívat cenově nejvýhodnější partnery pro ekologickou likvidaci solárních panelů. O likvidaci jednotlivých panelů vystavíme certifikát o ekologické likvidaci odpadu použitelný pro případ kontroly ze strany státních institucí;

– budeme prosazovat společné zájmy investorů a provozovatelů FVE na poli recyklace solárních panelů a fotovoltaiky.

Datum: 25.12.2013 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz

O webu

Zajímáte-li se o solární ohřev vody, pak jste na našich webových stránkách na správné adrese. Zde nejdete základní informace, které potřebujete znát, abyste se v dané problematice dobře orientovali. Dozvíte se zde, co je solární ohřev vody, a na jakém principu pracuje. Dále získáte informace o tom, v čem spočívá jejich velká výhoda. Budete-li si solární zařízení pořídit, je možné získat od státu také finanční podporu a to z programu Zelená úsporám.  Naleznete zde i malý slovníček nejzákladnějších pojmů. To a mnohem více naleznete na našich webových stránkách věnovaných solárnímu ohřevu vody.

Stránky webu