Solarninovinky.cz

Senátní minela zkomplikovala schvalování novely o recyklaci panelů

Projednávání zákona o odpadech, který reguluje rovněž recyklaci solárních panelů, provázejí zmatky. Nejdříve k němu poslanec Tomáš Úlehla (ODS) ve Sněmovně načetl pozměňovací návrh, který by osvobodil provozovatele solárních panelů od poplatků za jejich likvidaci, a sklidil za to rozsáhlou kritiku.

title=


Nakonec však Sněmovnou prošel původní návrh, podle kterého by měla do 30. června vypršet lhůta, ve které jsou provozovatelé solárních elektráren povinni uzavřít smlouvu na likvidaci elektroodpadu z fotovoltaických panelů. Senát však kvůli chybě schválil prodlouženou lhůtu do 31. prosince letošního roku. Legislativa Parlamentu však nyní neví, která lhůta by měla platit.

Legislativní zmatky

Šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS) neví, co teď. Nejsme schopni zjistit, kde se ta chyba stala, uvedla Němcová. Kvůli zmatku se sejde organizační výbor sněmovny. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) poslancům řekla, že si vyžádala expertní posudky na to, jak by se situace dala zachránit. Tak či tak by však zákon pravděpodobně neměl vstoupit v platnost.

Ten návrh Poslanecká sněmovna nepřijala. Do Senátu ovšem chybou sněmovní legislativy odešlo znění, ve kterém bylo napsáno, že tento pozměňovací návrh byl přijat, uvedla Němcová.

Podle ní na tom svůj díl viny má ministerstvo životního prostředí, které text novely před odesláním do Senátu kontrolovalo. Němcová poznamenala, že Senát pochybení neodhalil, novelu schválil beze změn a poslal k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) byl o problému informován, dodala Němcová.

Experti nabídnou řešení

Jsem hluboce přesvědčena o tom, že nemůže vstoupit v platnost zákon ve znění, které Sněmovna nepřijala, přestože byl následně projednán Senátem, uvedla šéfka dolní komory poté, co Sněmovnu o přijetí nějakého postupu požádal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Stanoviska ústavních expertů, jak ve věci dále postupovat, by měla být podle Němcové k dispozici ve středu. Sněmovní organizační výbor by pak měl určit další postup.
Novela má především umožnit, aby poplatky na likvidaci autovraků bylo možné až do konce příštího roku používat na projekty v rámci programu Zelená úsporám na zateplování budov.

Nakonec rozhodne prezident

Řešením by podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) mělo být to, že prezident Miloš Zeman normu vetuje.Sněmovna toto odmítnutí potvrdí a poté přijme normu ve správném znění.

Povinnost i pro nejmenší elektrárny

Povinnost recyklace panelů se vztahuje i na většinu malých solárních zdrojů umístěných například na střechách rodinných domů. Fotovoltaické panely byly novelou zákona o odpadech zařazeny do skupiny spotřebitelská zařízení. Tím, že solární panely nově mají statut elektrozařízení, musí být odpad z nich likvidován v souladu s pravidly pro nakládání s elektroodpadem.

Hrozí až padesátimilionová pokuta

Porušení nových povinností podle zákona o odpadech bude znamenat správní delikt se všemi důsledky z toho plynoucími. Majitelům solárních elektráren může být pokuta uložená Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP), jejíž výše může dosahovat až astronomických 50 milionů korun. 

Datum: 12.5.2013 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz

O webu

Zajímáte-li se o solární ohřev vody, pak jste na našich webových stránkách na správné adrese. Zde nejdete základní informace, které potřebujete znát, abyste se v dané problematice dobře orientovali. Dozvíte se zde, co je solární ohřev vody, a na jakém principu pracuje. Dále získáte informace o tom, v čem spočívá jejich velká výhoda. Budete-li si solární zařízení pořídit, je možné získat od státu také finanční podporu a to z programu Zelená úsporám.  Naleznete zde i malý slovníček nejzákladnějších pojmů. To a mnohem více naleznete na našich webových stránkách věnovaných solárnímu ohřevu vody.

Stránky webu